Skip to main content

2. nagroda w konkursie: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku

Druga Wojna Światowa rozpoczęła się w Gdańsku: pierwsze strzały padły 1 września 1939 roku na półwyspie Westerplatte, który stał się symbolem początku wojny. W tym ważnym z historycznego punktu widzenia miejscu powstanie muzeum.

W styczniu 2023 roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji projektowej „Muzeum Westerplatte i Wojny 1939”, w którym wzięło udział sześć biur architektonicznych. Konkurs ten został rozstrzygnięty pod koniec października: nasze wrocławskie biuro zdobyło 2. nagrodę.

W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy: „Autorzy zaproponowali przekonującą jednorodną formę architektoniczną obiektu głównego. Funkcje ukryte są pod powierzchnią ziemi, natomiast cały obiekt otoczony jest wgłębieniem przypominającym fosę, do którego w bardzo ciekawy sposób przenika światło. Projekt cechuje wyjątkowa jakość i elegancja, a także formalna powściągliwość, odpowiednia dla tak ważnego Miejsca Pamięci”.

> do konkursu

Zespół: Anna Stryszewska-Słońska, Natalia Olkowska, Agnieszka Łuksik, Natalia Sochacka, Marta Kalisz, Sebastian Kawalec