Skip to main content

Wirtemberski Teatr Państwowy i „Maker City” Stuttgart (Niemcy), tymczasowy budynek teatru

Wizualizacja: Filippo Bolognese Images
Wizualizacja: Filippo Bolognese Images
Wizualizacja: Filippo Bolognese Images
Rysunek: heinlewischer

Tymczasowy i modułowy

Głównym założeniem projektu architektonicznego było stworzenie budynku o charakterze tymczasowym. Trzy bryły połączone magistralą zaprojektowano jako system modułowy z płynnymi przejściami między budynkiem a przestrzenią zewnętrzną, co umożliwia różnorodne relacje przestrzenne i zapewnia dużą elastyczność w użytkowaniu. Dzięki temu budynek nie tylko pełni funkcję obiektu widowiskowego, lecz stanowi także przestrzeń komunikacyjną dla szerokiego grona odbiorców.

Tymczasowy gmach opery został pomyślany jako wyrazisty element urbanistyczny. Otwarta przestrzeń od strony południowej wraz z graniczącym z nią terenem hal widowiskowych Wagenhallen tworzy strefę wejściową. Mogą tu odbywać się różne wydarzenia kulturalne i powstawać synergie.

Konstrukcja budynku składa się z trzech warstw umieszczonych jedna za drugą. Zamknięty sześcian sali teatralnej otacza strefa pośrednia z galeriami i schodami. Zasłony przymocowane do widocznej stalowej konstrukcji nośnej służą latem jako ochrona przed upałem oraz jako powierzchnie do projekcji LED, podświetlanych obrazów i informacji tekstowych o aktualnym programie.

Przenoszą one z sali to, co niewidoczne poza nią, prezentując w ten sposób różnorodność produkcji Wirtemberskiego Teatru Państwowego. Zmieniający się wygląd podkreśla tymczasowy i przejściowy charakter. Sam budynek staje się sceną, a tym samym szczególnym i rozpoznawalnym miejscem.

Dzięki modułowej konstrukcji i zastosowaniu zrównoważonych materiałów części budynku, które nie będą już potrzebne po zakończeniu użytkowania, można po prostu zdemontować i ponownie wykorzystać.

Jury doceniło zwłaszcza wyraziste osadzenie w zabudowie miejskiej, otwarty, eksperymentalny charakter architektury i wysoce innowacyjne podejście do wymaganej różnorodności zastosowań.

Inwestor
Miasto Stuttgart
Decyzja
czerwiec 2023
Współpraca
Mayer-Vorfelder Dinkelacker Ingenieurgesellschaft für Bauwesen Sindelfingen, Müller-BBM Building Solutions Planegg
Rodzaj konkursu
konkurs realizacyjny
Wynik
2. nagroda
powrót do projektów