Skip to main content

Uniwersytet im. Georga Augusta, Getynga, Wydział Medyczny

Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Olaf Mahlstedt
Zdjęcie: Archiwum heinlewischer
Zdjęcie: Archiwum heinlewischer
Zdjęcie: Archiwum heinlewischer
[Translate to Polski:]
Zdjęcie: heinlewischer

System neutralny

W 1968 r., w czasach rosnącego podziału nauk medycznych na praktykę, nauczanie i badania naukowe, podstawowym pomysłem w Getyndze było ponowne połączenie medycyny jako całości w jednym gmachu. „Wszystko pod jednym dachem” w sensie ścisłego przeplatania się czterech głównych obszarów szpitala uniwersyteckiego: diagnostyki, leczenia, badań naukowych i medycyny teoretycznej (UBFT). Trójwymiarowy system komunikacyjny łączy te obszary funkcjonalne w pionie i na poszczególnych poziomach.

Realizacja ta stanowi wizję miasta w mieście - ideę, mającą znaleźć wyraz w strefie wejściowej w otwartych galeriach i strefach sklepowych. Korzysta z niej dziennie 10 000 osób – pracowników kliniki, pacjentów, studentów, gości oraz osób, wykorzystujących otwarty dom jako miejsce spotkań towarzyskich.

Indywidualne stanowisko pracy powinno być tak samo ważne, jak praca zespołowa na poszczególnych oddziałach oraz całym wydziale medycznym. Dzięki swej neutralnej, rozszerzalnej strukturze budynek jest przykładem architektonicznej elastyczności. Koncepcja zakłada nieustanną możliwość adaptacji do zmieniających się wymogów, zarówno w małej, jak i dużej skali. Prefabrykowane konsole umożliwiają bezpośrednią rozbudowę budynku. Ten neutralny system konstrukcyjny uzupełniono adaptowalnym „systemem wybiórczym” (obejmującym system wewnętrznych ścian działowych), składającym się z pojedynczych komponentów.

Poza ponadgabarytowymi centralami technicznymi na dachu, o zewnętrznej szacie budynku decyduje jego neutralna struktura, o wyglądzie wewnętrznym natomiast regularna sekwencja wewnętrznych dziedzińców. Są to wyspy oświetlane naturalnym światłem dziennym, pełniące funkcję strukturalną. Spojrzenie w górę poprzez kolorowe żagle tekstylne otwiera widok na światło dzienne. Wszystkie dziedzińce są zazielenione od czwartej kondygnacji aż do parteru. Dwóch ogrodników zajmuje się pielęgnacją około tysiąca roślin rosnących na terenie kliniki.

Klarowne podziały oraz prosty system komunikacyjny sprawiają, że kompleks jest przejrzysty. System informacyjno-orientacyjny, opracowany przez biuro Stankowski + Partner, pozostał prawie niezmieniony do dziś. Szyby wind pełnią rolę ważnych węzłów. Drzwi wind oznaczono charakterystycznymi, jaskrawo kolorowymi strzałkami.

Inwestor
Dolna Saksonia reprezentowany przez Staatliches Baumanagement Göttingen (State Construction Office), Niemcy
Realizacja
styczeń 1978
Zakres usług
usługi architektoniczne
fazy projektu 1 - 5
Powierzchnia całkowita
125.100 m²
powrót do projektów