Skip to main content

Teatr Lalek „Banialuka” i biblioteka dla dzieci, Bielsko-Biała

Zdjęcie: VA-ARTS
Zdjęcie: VA-ARTS
Zdjęcie: VA-ARTS
Zdjęcie: VA-ARTS
Zdjęcie: VA-ARTS
Rysunek: heinlewischer

Kurtyna w górę

Teatr Lalek „Banialuka” jest jednym z najstarszych w Polsce i jednym z najbardziej znanych na świecie. Dzięki planowanemu w Bielsku-Białej budynkowi teatr zyska nową siedzibę. Projekt naszego wrocławskiego zespołu zdobył 2. nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.

Obiekt prezentuje się jako horyzontalna kompozycja trzech elementów: teatru, biblioteki i sceny plenerowej w formie pawilonu łączącego oba budynki. Wejście do nich prowadzi z placu rozciągającego się wzdłuż dłuższego boku zabudowy, a całość otoczona jest zielenią. 

Wewnętrzna struktura budynków opiera się na organizacji pomieszczeń wokół funkcjonalnego centrum. W bibliotece centralne pomieszczenia pracy cichej z przyległym ogrodem otoczone są otwartymi strefami wypożyczalni i czytelni; w teatrze warsztaty, pracownie, garderoby, pomieszczenia administracji i magazyny otaczają sale widowiskowe i hol. Program przestrzenny uzupełnia kawiarnia z tarasem widokowym na drugim piętrze biblioteki oraz ogród na dachu teatru, który może być wykorzystywany do organizacji imprez plenerowych.

Ruchome wertykalne elementy fasady na parterze budynku inspirowane są technologią sceniczną, m.in. ruchomymi kotarami i elementami scenografii. Otwarcia pomiędzy obrotowymi taflami pozwalają na wgląd do wnętrza teatru i biblioteki. W strefie sceny letniej tworzą one również kulisy dla wydarzeń plenerowych.

Zróżnicowana tektonika parteru oraz użycie materiałów o kontrastowych teksturach i stopniu przezierności tworzą ciekawe efekty wizualne – niczym teatr cieni. Elewacje z betonu polerowanego kontrastują z transparentnym szkleniem parterów oraz okładziną z półprzezroczystego, mlecznego szkła w strefie sali wystawowej, biblioteki, kawiarni i sal teatralnych.

Inwestor
Miasto Bielsko-Biała / Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Oddział Bielsko-Biała
Decyzja
maj 2024
Rodzaj konkursu
zamknięty, jednoetapowy konkurs realizacyjny z udziałem 33 zespołów
Wynik
2. nagroda
powrót do projektów