Skip to main content

Gimnazjum w Kirchheim, budynek szkoły i hala sportowa

[Translate to Polski:]
Zdjęcie: heinlewischer
[Translate to Polski:]
Zdjęcie: heinlewischer

Szkoła jako przestrzeń życiowa

Nowy budynek gimnazjum wkomponuje się jako niezależny element w kwartał wzdłuż parku w Kirchheim. Obiekt z dużymi balkonami ma przywodzić na myśl stos starannie przyciętych drewnianych paneli. Surowość bryły z wyraźnymi krawędziami zewnętrznymi przełamuje płynne rozmieszczenie sal lekcyjnych, a przestronny hol z ogólnodostępnymi i specjalnymi strefami o swobodnych, miękkich formach zmienia jej wnętrze w otwartą, przyjazną przestrzeń.

Na parterze znajdują się foyer, aula i kawiarnia – funkcje umożliwiające organizację wydarzeń publicznych. Wokół nich zgrupowane są pomieszczenia do zajęć muzycznych i plastycznych z bezpośrednim dostępem do przestrzeni zewnętrznej i dziedzińca kreatywności. Zadaszone przejście prowadzi do nowej czteroboiskowej hali sportowej i dużego boiska zewnętrznego. Na pierwszym piętrze mieszczą się pracownie matematyczne, informatyczne, przyrodnicze i techniczne, stanowiące samodzielną jednostkę przestrzenną. Powyżej, na trzech piętrach usytuowane są sale lekcyjne, które można łączyć w klastry.

Realizację stanu surowego rozpoczęto w styczniu 2021 roku i ukończono w maju 2022. W lutym 2023 sfinalizowano montaż szklanego dachu nad atrium. W tym samym roku rozpoczęto prace wykończeniowe. Cały kompleks zostanie oddany do użytku latem 2024 roku.

Inwestor
Zweckverband Staatliche Weiterführende Schulen im Osten des Landkreises München (Związek celowy Państwowe szkoły na południowym wschodzie okręgu Monachium), Niemcy
Realizacja
sierpień 2024
Zakres usług
usługi architektoniczne
fazy projektu 1 - 9
Powierzchnia całkowita
25.910 m²
Konkurs
1. nagroda
Współpraca
Przy udziale UKL Ulrich Krüger Landschaftsarchitekten, Drezno, Niemcy
powrót do projektów