Klinika Uniwersytecka w Tybindze (Niemcy), centrum badawcze M3
Synergia badań
W centrum badawczym M3 Uniwersytet w Tybindze realizuje nowatorską koncepcję naukową. Prowadzi się tu badania nad nowotworami złośliwymi (malignom) w powiązaniu z badaniami nad produktami metabolizmu (metabolom) i drobnoustrojami żyjącymi w ludzkich organizmach (mikrobiom). 18 grup badawczych, które tworzy 250 naukowców i naukowczyń, będzie rozwijać badania w tej młodej jeszcze dziedzinie nauki.
Z myślą o tym interdyscyplinarnym przedsięwzięciu zaprojektowaliśmy budynek, w którym na wszystkich poziomach i we wszystkich przestrzeniach zlokalizowane są miejsca sprzyjające wymianie myśli i doświadczeń. Dzięki położeniu na stoku z widokiem na Tybingę i rozmieszczeniu kondygnacji w zgodzie z topografią ten pierwszy zrealizowany element planu zagospodarowania całego terenu – opracowanego również przez nasze biuro – stanowi jednocześnie reprezentacyjne preludium do nowego kompleksu badawczego.
Projekt opiera się na idei zakładającej stworzenie centralnej strefy z wielkopowierzchniowymi laboratoriami otoczonej otwartymi przestrzeniami biurowymi i komunikacyjnymi. W przestrzeni komunikacyjnej znajdują się miejsca spotkań i odpoczynku, szatnia, a także aneksy kuchenne i drukarki umieszczone w wydzielonych „boksach”. Strefa ta tworzy oś budynku na styku laboratoriów i biur. Otwarte przestrzenie laboratoryjne, biurowe i komunikacyjne pozwalają na dowolne rozmieszczanie grup roboczych.
Podczas budowy szczególny nacisk położono na ochronę zasobów. Nowy instytut jest ogrzewany ciepłem z sieci wykorzystującej odnawialne źródła energii i odznacza się doskonałą izolacją termiczną. Na dachu i fragmentach fasady zamontowano instalację fotowoltaiczną o powierzchni 500 m² i łącznej mocy 99 kWp. Bryła budynku jest prawie w całości wykonana z betonu pochodzącego z recyklingu. Na pomostach technicznych wschodniej fasady umieszczono osiem budek lęgowych dla jerzyków.