Skip to main content

Kampus im. Tity Cory, Münster, akademik

Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Zdjęcie: Brigida González
Modell: heinlewischer
Rysunek: heinlewischer

Wspólnota jako fundament

Münster to jedno z największych i najbardziej przyjaznych miast uniwersyteckich w Niemczech. Kampus im. Tity Cory jest najnowszym z sześciu obiektów mieszkalnych prowadzonych przez Episkopalne Zrzeszenie Studentów tamtejszej diecezji. Już wkrótce po inauguracji kompleksu w maju 2023 r. wszystkie 204 pokoje były zajęte.

Nasze kolońskie biuro zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym w 2016 roku przez Wikariat Generalny diecezji Münster. Zgodnie z założeniami zleceniodawcy powstać miał kampus oferujący znacznie więcej niż tylko mieszkanie: miało to być miejsce, w którym studenci tworzą społeczność, a wspólne życie nie jest rozumiane jako życie obok siebie, lecz jako życie razem.

Projekt nowego akademika przekłada tę ideę na architekturę: to siedem budynków połączonych dolną kondygnacją mieszczącą przestrzenie przeznaczone do wspólnego użytku oraz pomostami i platformami na poziomie 1. piętra. Umożliwia to bliskie sąsiedzkie relacje jak w małym miasteczku.

Cztery budynki zaprojektowano jako czterokondygnacyjne obiekty mieszkalne, w trzech mniejszych mieszczą się kawiarnia, administracja i kaplica. W budynkach mieszkalnych na każdym piętrze znajduje się 12 pokoi (w tym jeden dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych), a także kuchnia z jadalnią oraz salon. Kuchnia i salon, połączone przesuwnymi drzwiami, tworzą przestronne pomieszczenie stanowiące centralny punkt każdego kompleksu. Prywatność zapewniają mieszkańcom minimalistycznie urządzone pokoje z łazienkami i zabudową ścienną.

Na dolnej kondygnacji znajdują się pomieszczenia wspólne, dostępne dla mieszkańców i niektórych użytkowników zewnętrznych. W teren wokół obiektu wkomponowane są ścieżki, place, pomosty, tarasy oraz trawniki. Oświetlenie dziedzińców wykorzystuje naturalne światło słoneczne, które w zależności od pory dnia tworzy różnorodny nastrój. Na dwóch piętrach budowli znajdują się otwarte przestrzenie różnej wielkości. Wykonana z cegły elewacja akademika doskonale komponuje się z ceglaną fasadą pobliskiego budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Overberga.

Inwestor
Wikariat Generalny diecezji Münster, Wydział Budownictwa
Realizacja
sierpień 2022
Zakres usług
usługi architektoniczne
fazy projektu 2 - 7
Powierzchnia całkowita
10.931 m²
Konkurs
1. nagroda
powrót do projektów