Skip to main content

Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, Polska, ośrodek edukacyjnych innowacji „Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego”

Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Zdjęcie: Piotr Krajewski
Rysunek: heinlewischer

Szata z powietrza

Centrum Nauki Kopernik, zlokalizowane w Warszawie na zachodnim brzegu Wisły, zostało otwarte w 2010 roku. Ma ono na celu promowanie transferu wiedzy i w krótkim czasie stało się znaczącą na arenie międzynarodowej instytucją w dziedzinie kultury, nauki i kształcenia.

Kompleks, w skład którego wchodzą budynek główny, Planetarium i Pawilon 512, został uzupełniony o ośrodek badawczo-rozwojowy poświęcony innowacjom. Tu zgłębiane będą tajniki ludzkiego umysłu i uczenia się, a wyniki tych badań znajdą zastosowanie w edukacji naukowej i komunikacji przyszłych pokoleń. W budynku znajdują się pracownie, biura dla badaczy i sale seminaryjne oraz powierzchnie coworkingowe i specjalna przestrzeń warsztatowa FabLab.

Charakterystyczna i unikalna bryła budynku odzwierciedla perspektywiczny charakter projektu. Fasada membranowa wykonana z wypełnionych powietrzem poduszek foliowych nie tylko nadaje budowli otwartości i lekkości, lecz także – dzięki pustce wentylacyjnej – zapewnia niezbędną regulację temperatury, izolację akustyczną i naturalne oświetlenie. Wewnątrz budynku stałe moduły funkcjonalne, takie jak trzony komunikacyjne i sanitarne, schody i patia, otacza elastyczna przestrzeń przeznaczona na organizację stref pracowni, laboratoriów i biur. Wielopoziomowe foyer łączące wszystkie kondygnacje pełni funkcję agory.

Zrealizowany w technologii BIM budynek jest energooszczędny, przyjazny dla środowiska i wyposażony w szereg efektywnych rozwiązań, na przykład system fotowoltaiczny, ogród oraz zbiornik retencyjny na dachu, który gromadzi wodę deszczową wykorzystywaną w sanitariatach, a także oświetlenie wewnętrzne dynamicznie dopasowujące się do promieniowania słonecznego.

Inwestor
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
Realizacja
styczeń 2023
Zakres usług
usługi architektoniczne
fazy projektu 1 - 5
autorski nadzór budowlany
fazy projektu 8
Powierzchnia całkowita
7.114 m²
Konkurs
1. nagroda
powrót do projektów