Skip to main content

Wyróżnienie dla koncepcji zagospodarowania nadbrzeża Bzury w Sochaczewie

Tereny nadbrzeżne Bzury odgrywają bardzo ważną rolę w polityce przestrzennej Sochaczewa – jednego z największych miast na Mazowszu, położonego na zachód od Warszawy. Park i górujące nad terenem ruiny Zamku Książąt Mazowieckich wpisane są do rejestru zabytków i stanowią niekwestionowaną wartość historyczną w dziedzictwie kulturowym miasta i regionu.

Nasza koncepcja ma na celu podkreślenie tej wartości i utrwalenie jej w topografii krajobrazu. Nowe elementy miękko wtapiają się w zieloną przestrzeń, tworząc płynne formy: ścieżki, place i amfiteatr. Wzgórze Zamkowe stanowi malownicze tło dla różnego rodzaju wydarzeń odbywających się w amfiteatrze. Jego dach pełni jednocześnie funkcję ścieżki pieszo-rowerowej, łączącej przestrzeń miejską z nadbrzeżem Bzury.

„Koncepcja zagospodarowania nadbrzeża Bzury wraz z ruinami Zamku Książąt Mazowieckich oraz Parkiem Podzamcze w Sochaczewie” zdobyła wyróżnienie w „XVII Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2023 r.”, w kategorii „Nadwodna przestrzeń publiczna”.

Gratulacje dla naszego wrocławskiego zespołu!
> do nagrodzonych projektów