Skip to main content

Wielofunkcyjne centrum medyczne: otwarcie kliniki i hotelu w Taszkiencie (Uzbekistan)

Z końcem 2023 roku otwarta została klinika M-CLINIC w Taszkiencie. Wielofunkcyjne centrum medyczne dysponuje najnowocześniejszą infrastrukturą i oferuje kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób. Ten spełniający najwyższe standardy jakościowe i technologiczne obiekt ma zapewnić pacjentom najlepszą opiekę i szybki powrót do zdrowia.

Nowa klinika dla dzieci i dorosłych w stolicy Uzbekistanu powstała w oparciu o modułową koncepcję umożliwiającą elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby. Wzdłuż głównej arterii rozmieszczonych jest pięć kwadratowych budynków, których kondygnacje znajdują się powyżej i poniżej poziomu terenu – stosownie do wymagań funkcjonalnych i topografii. Dzięki temu kompleks doskonale wkomponowuje się w strome zbocze i zróżnicowaną okoliczną zabudowę.

Na wschodnim krańcu głównej arterii usytuowany jest należący do kliniki reprezentacyjny hotel, którego bryła harmonizuje wyglądem z pozostałymi budynkami obiektu. Szczególną uwagę zwrócono na przejrzysty i zorganizowany układ połączeń między różnymi obszarami funkcjonalnymi. Projekt uwzględnia także ekstremalne warunki pogodowe w Uzbekistanie, w tym ryzyko wystąpienia częstych w tym rejonie trzęsień ziemi.

Zespół: Dr. Alexander Gyalokay (odpowiedzialny partner), Marcel Stoll, Tatiana Epimakhova, Maria Braganza, Kay Lenke, Tizia Alings, Kent Chuang, Nuno Moreira, Anja Zumpe, Argyn Rakhimov, Aleksei Melnikov