Skip to main content

Topografia terroru: Monografia opublikowana przez Wydawnictwo JOVIS

W miejscu, gdzie w czasach reżimu nazistowskiego mieściła się siedziba Gestapo i Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, w samym środku Berlina powstało miejsce nauki i pamięci, kco roku odwiedzane przez ponad milion osób. W roku 2006 roku biuro Heinle, Wischer und Partner wygrało konkurs na budowę "Topografii terroru", a w 2010 mogliśmy przekazać budynek fundacji.

Obecnie, we wrześniu 2021 roku, monografia nowego budynku została opublikowana przez Wydawnictwo JOVIS w Berlinie. W książce historyk Andreas Nachama, dyrektor Fundacji Topografia Terroru w latach 1994-2019, relacjonuje swoje pierwsze osobiste spotkania z tym miejscem i śledzi drogę od powstania i powołania do życia Topografii Terroru, w której od lat 80. odgrywał decydującą rolę.

Ursula Wilms, architektka, projektantka wystaw i była partnerka w biurze Heinle, Wischer und Partner, wraz z architektem krajobrazu Heinzem W. Hallmannem przedstawiają założenia swojego projektu przebudowy Topografii Terroru - całościową koncepcję architektury, architektury krajobrazu i wystaw stałych. W tomie po raz pierwszy publikowane są fotografie Friederike von Rauch, na których artystka uchwyciła atmosferę miejsca na krótko przed jego ukończeniem w 2010 roku.

Książkę (w wersji niemieckiej i angielskiej) można nabyć w księgarniach oraz bezpośrednio w > JOVIS Verlag.

Topography of Terror. The Design of a Memorial
Ursula Wilms (ed.) With Photographs by Friederike von Rauch
Softcover with flaps, 26 × 30 cm
112 pages, 41 col. ill.
English/German
ISBN 978-3-86859-673-1