Paul-Ehrlich-Institut (PEI), Langen (Niemcy)
Zielone serce
Paul-Ehrlich-Institut (PEI) w Langen to niemiecki Federalny Instytut Szczepionek i Leków Biomedycznych. Jego obecna siedziba nie jest w stanie zapewnić w przyszłości niezbędnej elastyczności przestrzennej, brakuje też miejsca na rozbudowę. Z tego względu na sąsiedniej działce o powierzchni 65 000 m² zaplanowano budowę nowej siedziby mającej pomieścić laboratoria, biura, hodowlę zwierząt laboratoryjnych oraz strefy ogólnodostępne: sale wykładowe, muzeum i kawiarnię, a także zaplecze logistyczne i parking.
Zorganizowany na kształt grzebienia zespół budynków skupia się wokół centralnego, przeznaczonego do użytku pracowników ogrodu, stanowiącego „zielone serce” kompleksu. Komunikację i dostęp do poszczególnych skrzydeł umożliwia łączący je, okrężny korytarz. Sześciokondygnacyjny budynek główny wita odwiedzających przestronnym holem, który z jednej strony zapewnia widok na to, co dzieje się w instytucie – np. podczas konferencji – a z drugiej na centralny ogród.
Modułowe skrzydła kompleksu w formie kompaktowych trzypiętrowych bloków połączone są z korytarzem komunikacyjnym, zintegrowane zostały również powierzchnie umożliwiające ewentualną rozbudowę. Osie komunikacyjne usytuowane po obu stronach ogrodu zapewniają dostęp do bloków laboratoryjnych. Laboratoria są zgrupowane w klastrach mieszczących po cztery jednostki użytkowe, po przeciwnej stronie znajdują się dwie jednostki przeznaczone na biura, które można dowolnie aranżować.
Nowy instytut będzie usytuowany w zielonym, odpowiednio zagospodarowanym otoczeniu. Umożliwi to zachowanie drzew i krzewów rosnących wzdłuż Paul-Ehrlich-Straße, zazielenienie infrastruktury wokół budynku, zapewnienie wystarczającej ilości powierzchni infiltracyjnych oraz urozmaiconej i różnorodniej gatunkowo roślinności.
Koncepcja zielonego centrum, obiegającego je korytarza i funkcjonalnej modułowej konstrukcji zrobiła wrażenie na członkach jury. Ich zdaniem zredukowanie liczby elementów przestrzennych do kilku podstawowych struktur, które pozwoliły sprostać bardzo złożonemu zadaniu konkursowemu, świadczy o wyjątkowej jakości i perspektywicznym charakterze projektu.