Skip to main content

Paul-Ehrlich-Institut (PEI), Langen

Wizualizacja: bloomimages
Rysunek: heinlewischer
Rysunek: heinlewischer
Zdjęcie: Alex Schmitt Photography

Zielone serce

Paul-Ehrlich-Institut (PEI) w Langen to niemiecki Federalny Instytut Szczepionek i Leków Biomedycznych. Jego obecna siedziba nie jest w stanie zapewnić w przyszłości niezbędnej elastyczności przestrzennej, brakuje też miejsca na rozbudowę. Z tego względu na sąsiedniej działce o powierzchni 65 000 m² zaplanowano budowę nowej siedziby mającej pomieścić laboratoria, biura, hodowlę zwierząt laboratoryjnych oraz strefy ogólnodostępne: sale wykładowe, muzeum i kawiarnię, a także zaplecze logistyczne i parking.

Zorganizowany na kształt grzebienia zespół budynków skupia się wokół centralnego, przeznaczonego do użytku pracowników ogrodu, stanowiącego „zielone serce” kompleksu. Komunikację i dostęp do poszczególnych skrzydeł umożliwia łączący je, okrężny korytarz. Sześciokondygnacyjny budynek główny wita odwiedzających przestronnym holem, który z jednej strony zapewnia widok na to, co dzieje się w instytucie – np. podczas konferencji – a z drugiej na centralny ogród.

Modułowe skrzydła kompleksu w formie kompaktowych trzypiętrowych bloków połączone są z korytarzem komunikacyjnym, zintegrowane zostały również powierzchnie umożliwiające ewentualną rozbudowę. Osie komunikacyjne usytuowane po obu stronach ogrodu zapewniają dostęp do bloków laboratoryjnych. Laboratoria są zgrupowane w klastrach mieszczących po cztery jednostki użytkowe, po przeciwnej stronie znajdują się dwie jednostki przeznaczone na biura, które można dowolnie aranżować.

Nowy instytut będzie usytuowany w zielonym, odpowiednio zagospodarowanym otoczeniu. Umożliwi to zachowanie drzew i krzewów rosnących wzdłuż Paul-Ehrlich-Straße, zazielenienie infrastruktury wokół budynku, zapewnienie wystarczającej ilości powierzchni infiltracyjnych oraz urozmaiconej i różnorodniej gatunkowo roślinności.

Koncepcja zielonego centrum, obiegającego je korytarza i funkcjonalnej modułowej konstrukcji zrobiła wrażenie na członkach jury. Ich zdaniem zredukowanie liczby elementów przestrzennych do kilku podstawowych struktur, które pozwoliły sprostać bardzo złożonemu zadaniu konkursowemu, świadczy o wyjątkowej jakości i perspektywicznym charakterze projektu.

Inwestor
Landesbetrieb Bau und Immobilien Hessen, Niederlassung Mitte
Decyzja
październik 2023
Współpraca
Studio Vulkan Landschaftsarchitektur, Monachium, Wetzel & von Seht, Berlin, Weber & Partner, Kolonia
Rodzaj konkursu
ograniczony, jednoetapowy, interdyscyplinarny konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej
Wynik
1. nagroda
powrót do projektów